Mingguan

Ringkasan mingguan Bitcoin — harga, berita utama, analisis pasaran dan perkembangan penting, dalam Bahasa Malaysia.

W42
2026
·7 minit

Minggu 42: Bitcoin Turun 3.3% - Tekanan Makro dan Aliran Keluar ETF Menekan Harga

Bitcoin menutup Minggu 42 pada USD 81,020, turun 3.3% daripada USD 83,783, selepas bergerak dalam julat USD 80,117 hingga USD 84,154. Sentimen risiko tertekan oleh kebimbangan Wall Street, aliran keluar ETF hampir USD 1 bilion dalam dua minggu, dan kesukaran perlombongan yang meningkat. Namun, penurunan harga minyak dan jangkaan kestabilan awal minggu memberi sedikit ruang untuk pemulihan.

▼ 3.3%$80,117 — $84,154
W41
2026
·5 minit

Minggu W41: Bitcoin Turun 2.6% - Kecairan Pulih, Pasaran Menanti Arah Baharu

Bitcoin ditutup pada $83,055, merosot 2.6% dalam minggu 5 hingga 11 Oktober 2026. Meskipun kecairan semakin pulih, harga masih kekal kira-kira satu pertiga di bawah paras tertinggi sepanjang masa, manakala pasaran menantikan kesan pilihan raya pertengahan AS dan potensi sokongan institusi.

▼ 2.6%$80,652 — $86,636
W40
2026
·5 minit

Minggu 40: Bitcoin Naik 1% – Golden Cross dan Aliran ETF Menyokong Prospek Suku Keempat

Bitcoin ditutup minggu ini pada AS$85,266, meningkat 1.0% daripada paras pembukaan AS$84,443. Pergerakan harga dikekalkan dalam julat AS$82,630–AS$86,790, dengan pembentukan 'golden cross' dan aliran masuk ETF kripto bernilai AS$10 bilion pada suku ketiga menjadi antara pendorong sentimen pasaran.

▲ 1%$82,630 — $86,790
W39
2026
·5 minit

Minggu 39: Bitcoin Naik 4.5% - Aliran Masuk ETF $2.4 Bilion Cetus Keyakinan Baharu

Bitcoin ditutup pada $84,532, meningkat 4.5% daripada $80,894 pada minggu 2026-W39. Aliran masuk ETF Bitcoin mencecah $2.4 bilion, membantu pasaran menghapuskan kerugian tahun ini dan mencetuskan jangkaan penembusan ke arah $90,000.

▲ 4.5%$80,894 — $87,158
W38
2026
·5 minit

Minggu 38: Bitcoin Kembali Melebihi $80,000 - Rally Disokong ETF dan Sentimen Institusi

Bitcoin melonjak 4.6% pada minggu 2026-W38, menutup minggu di $80,652 selepas melepasi semula paras $80,000. Kegagalan Clarity Act tidak menghalang momentum, manakala aliran masuk ETF dan sokongan institusi seperti BlackRock dan VanEck mengukuhkan sentimen. Namun, penganalisis masih berpecah tentang hala tuju jangka pendek.

▲ 4.6%$75,384 — $81,817
W37
2026
·6 minit

Minggu 37: Bitcoin Susut 3.2% - Amaran Makro dan Rintangan $81,700 Bayangi Sentimen

Bitcoin ditutup pada $77,187, turun 3.2% untuk minggu 7-13 September 2026. Harga sempat mencecah $80,329 tetapi jatuh ke paras terendah $76,555. Pelabur kini menilai amaran Gedung Putih, data inflasi, dan isyarat teknikal daripada CryptoQuant.

▼ 3.2%$76,555 — $80,329
W36
2026
·5 minit

Minggu 36: Bitcoin Naik 0.9%, Catat Minggu Kemenangan Ketiga Berturut-turut

Bitcoin ditutup pada $79,527 dengan kenaikan mingguan 0.9%, mencatatkan minggu kemenangan ketiga berturut-turut. Walaupun data pekerjaan AS menyebabkan harga sempat jatuh ke bawah $80,000, pembelian korporat dan tumpuan undian kripto AS membantu mengekalkan sokongan.

▲ 0.9%$76,591 — $81,731
W35
2026
·5 minit

Minggu W35: Bitcoin Naik 2.1% - Keyakinan Korporat Bertemu Tekanan Fed

Bitcoin ditutup pada US$78,776, naik 2.1% selepas menyentuh paras tertinggi US$80,698. Pembelian korporat Strategy bernilai US$370 juta menyokong harga, tetapi jangkaan kenaikan kadar faedah Fed dan ketegangan geopolitik mengehadkan kenaikan.

▲ 2.1%$76,870 — $80,698
W34
2026
·4 minit

Minggu 34: Bitcoin Melonjak 22.3% - Momentum Kenaikan Menuju Rintangan $80,000

Bitcoin mencatatkan kenaikan mingguan 22.3%, ditutup pada $77,164 selepas mencecah paras tertinggi $79,218. Pembelian institusi oleh Strategy dan kemunculan semula 'Kimchi Premium' di Korea Selatan menyokong sentimen positif. Namun, tekanan kenaikan kadar faedah dan isu kawal selia perlombongan mengehadkan pergerakan harga.

▲ 22.3%$62,837 — $79,218
W33
2026
·5 minit

Minggu 33: Bitcoin Turun 3.3% - Pasaran Berhati-hati Menjelang FOMC dan Tekanan Jualan ETF

Bitcoin ditutup pada $63,056 minggu ini, mencatatkan penurunan 3.3% berikutan aliran keluar ETF terbesar dalam enam minggu dan kebimbangan geopolitik. Pasaran berada dalam keadaan berhati-hati menjelang minit FOMC, manakala berita JPMorgan membuka pinjaman berjaminan Bitcoin memberikan sedikit sokongan.

▼ 3.3%$62,553 — $65,235
W32
2026
·5 minit

Minggu 32: Bitcoin Mencatat Kenaikan 3.4%, Ditutup Pada $65,181

Bitcoin melonjak 3.4% minggu ini untuk ditutup pada $65,181, disokong aliran masuk ETF AS yang kukuh dan data pekerjaan Amerika yang lemah. Pasaran kekal optimis walaupun Strategy menjual sebahagian pegangan bitcoin dan insiden godaman terbaru menimbulkan kebimbangan.

▲ 3.4%$62,456 — $65,181
W31
2026
·5 minit

Minggu 31: Bitcoin Turun 2.7% - Serangan Dompet Sejuk dan Tekanan Jualan Strategy

Bitcoin ditutup pada AS$63,015 selepas minggu yang mencabar, dengan penurunan 2.7% disebabkan sentimen risiko yang lemah, berita penjualan besar oleh Strategy, dan kebimbangan keselamatan dompet sejuk. Paras sokongan AS$62,457 berjaya bertahan, tetapi tekanan jualan masih menguasai pasaran.

▼ 2.7%$62,457 — $65,439
W30
2026
·6 minit

Minggu 30: Bitcoin Naik Sedikit dalam Julat Sempit – Tumpuan pada Geopolitik dan Keputusan Fed

Harga Bitcoin ditutup pada $64,647 (naik 0.2% minggu ke minggu) setelah menyentuh rendah $63,800 dan tinggi $66,826. Pasaran ditenangkan oleh prospek gencatan senjata Iran, tetapi aliran stablecoin yang lemah menimbulkan keraguan. Berita utama termasuk perubahan metrik Bitcoin oleh Strategy (MicroStrategy) dan kejayaan ETF Bitcoin Morgan Stanley.

▲ 0.2%$63,800 — $66,826
W29
2026
·5 minit

Minggu 29: Bitcoin Naik 0.6% – Sokongan di $61,800 Kekal, Sasaran $72,000 Dalam Radar

Bitcoin menutup minggu dengan kenaikan tipis 0.6%, didorong oleh sentimen positif makro dan khabar angin pelaburan institusi. Walaupun harga sempat jatuh ke $61,849, pasaran pulih dan mengekalkan momentum menaik menjelang minggu hadapan.

▲ 0.6%$61,849 — $65,385
W28
2026
·5 minit

Minggu 28: Bitcoin Naik 2.4% – Momentum Pemulihan atau Perangkap Beruang?

Bitcoin ditutup pada $64,172, mencatat kenaikan 2.4% pada minggu 28 (6–12 Julai 2026). Harga melantun dari paras rendah $61,641 dan menguji semula rintangan $64,400. Pasaran dibayangi ramalan kenaikan ke $100,000 dan juga amaran lantai $58,000.

▲ 2.4%$61,641 — $64,443
W27
2026
·6 minit

Minggu 27: Bitcoin Bangkit 4.9% — Pemulihan Dari Bawah $60,000

Bitcoin pulih dengan kukuh minggu ini, melonjak 4.9% dari $59,796 ke $62,740 — menutup minggu positif pertama selepas dua minggu berturut-turut penurunan. Pasaran berjaya menembusi semula paras psikologi $60,000 dan menguji $63,000, didorong oleh momentum teknikal dan berita positif mengenai rang undang-undang kripto AS. Namun, aliran keluar ETF yang berterusan menimbulkan persoalan tentang kekuatan pemulihan ini.

▲ 4.9%$58,331 — $63,267
W26
2026
·5 minit

Minggu 26: Bitcoin Jatuh Bawah $60,000 — Momentum Bearish Mendominasi

Bitcoin mengalami minggu yang sukar dengan penurunan sebanyak 6.6%, menembusi paras psikologi $60,000 buat kali pertama dalam beberapa bulan. Tekanan jualan berterusan didorong oleh aliran keluar ETF, sentimen negatif daripada pelabur legasi, dan kebimbangan terhadap kedudukan Strategy yang semakin tertekan.

▼ 6.6%$58,189 — $65,469
W25
2026
·5 minit

Minggu 25: Bitcoin Mendatar Pada $64,000 — Aktiviti Rangkaian Meningkat Di Tengah Pasaran Yang Perlahan

Bitcoin kekal hampir tidak berubah minggu ini, ditutup pada $64,049 — hanya naik 0.1% daripada harga pembukaan $64,007. Walau bagaimanapun, aktiviti rangkaian Bitcoin semakin meningkat, kerjasama gencatan senjata AS-Iran menjadi tumpuan, dan Akta Clarity Trump cuba diluluskan sebelum tamat musim panas.

▲ 0.1%$62,304 — $67,204
W24
2026
·5 minit

Minggu 24: Bitcoin Bangkit 3% — Pasaran Menunjukkan Tanda Pemulihan

Bitcoin pulih 3% minggu ini, bangkit dari paras terendah $60,996 untuk ditutup pada $63,922. Laporan kuantum Coinbase, IPO SpaceX, dan perdebatan tentang nilai Bitcoin menjadi tumpuan utama.

▲ 3%$60,996 — $64,574
W23
2026
·5 minit

Minggu 23: Bitcoin Merudum Bawah $60,000

Bitcoin jatuh ke paras terendah sejak Oktober 2024, menyentuh $59,353 — penurunan mingguan 15.9%. SpaceX IPO, jualan Strategy, dan peralihan kecairan ke AI menjadi punca utama.

▼ 15.9%$59,353 — $73,877
W22
2026
·4 minit

Minggu 22: Bitcoin Semakin Lemah — $73,500 Sebelum Jun Yang Mencabar

Bitcoin jatuh 3% minggu ini — dari $75,800 ke $73,500, dengan terendah $72,000.

▼ 3%$72,000 — $76,200
W21
2026
·4 minit

Minggu 21: Bitcoin Terus Menurun — $75,800 Di Tengah Ketidaktentuan

Bitcoin jatuh 3.1% minggu ini — dari $78,200 ke $75,800, dengan terendah $75,200.

▼ 3.1%$75,200 — $78,800
W20
2026
·4 minit

Minggu 20: Bitcoin Kembali Jatuh — $78,200 Selepas Minggu Kenaikan

Bitcoin jatuh 4.4% minggu ini — dari $81,800 ke $78,200, dengan terendah $77,500.

▼ 4.4%$77,500 — $82,500
W19
2026
·4 minit

Minggu 19: Bitcoin Mencecah $82,000 — Tertinggi Sejak Kejatuhan Febuari

Bitcoin bangkit 6.5% minggu ini — dari $76,800 ke $81,800, dengan tertinggi $82,200.

▲ 6.5%$76,200 — $82,200
W18
2026
·4 minit

Minggu 18: Bitcoin Meneruskan Kenaikan Ke $76,800

Bitcoin bangkit 4.5% minggu ini — dari $73,500 ke $76,800, dengan tertinggi $77,500.

▲ 4.5%$73,000 — $77,500
W17
2026
·4 minit

Minggu 17: Bitcoin Mengambil Nafas — Ambil Untung Selepas Lonjakan

Bitcoin jatuh 3% minggu ini — dari $75,800 ke $73,500, dengan terendah $72,800.

▼ 3%$72,800 — $76,500
W16
2026
·4 minit

Minggu 16: Lonjakan Minggu Terkuat — Bitcoin Ke $75,800

Bitcoin bangkit 7.4% minggu ini — dari $70,600 ke $75,800, dengan tertinggi $76,500.

▲ 7.4%$70,000 — $76,500
W15
2026
·4 minit

Minggu 15: Bitcoin Bangkit Semula — $70,600 Di Tengah Optimisme

Bitcoin bangkit 5.1% minggu ini — dari $67,200 ke $70,600, dengan tertinggi $71,200.

▲ 5.1%$66,800 — $71,200
W14
2026
·4 minit

Minggu 14: Bitcoin Kembali Ke Bawah $70,000 — Tekanan Jualan Baharu

Bitcoin jatuh 3.7% minggu ini — dari $69,800 ke $67,200, dengan terendah $66,500.

▼ 3.7%$66,500 — $70,200
W13
2026
·4 minit

Minggu 13: Bitcoin Mendatar — Pengukuhan Pada $69,800

Bitcoin jatuh 1.4% minggu ini — dari $70,800 ke $69,800, dengan terendah $69,000.

▼ 1.4%$69,000 — $71,500
W12
2026
·4 minit

Minggu 12: Momentum Kenaikan Berterusan — Bitcoin Ke $70,800

Bitcoin bangkit 4.4% minggu ini — dari $67,800 ke $70,800, dengan tertinggi $71,500.

▲ 4.4%$67,200 — $71,500
W11
2026
·4 minit

Minggu 11: Bitcoin Bangkit Semula — Kenaikan 6.3% Ke $67,800

Bitcoin bangkit 6.3% minggu ini — dari $63,800 ke $67,800, dengan tertinggi $68,500.

▲ 6.3%$63,000 — $68,500
W10
2026
·4 minit

Minggu 10: Bitcoin Cecah Terendah $62,800 — Pasaran Menguji Kesabaran

Bitcoin jatuh 5.1% minggu ini — dari $67,200 ke $63,800, dengan terendah $62,800.

▼ 5.1%$62,800 — $67,800
W09
2026
·4 minit

Minggu 9: Bitcoin Mencari Tapak — $67,200 Selepas Penurunan Perlahan

Bitcoin jatuh 2.3% minggu ini — dari $68,800 ke $67,200, dengan terendah $66,500.

▼ 2.3%$66,500 — $69,500
W08
2026
·4 minit

Minggu 8: Bitcoin Semakin Mendekati $65,000 — Pasaran Dalam Kebimbangan

Bitcoin jatuh 6.4% minggu ini — dari $73,500 ke $68,800, dengan terendah $67,800.

▼ 6.4%$67,800 — $74,200
W07
2026
·4 minit

Minggu 7: Kesinambungan Tekanan Jualan — Bitcoin Ke $73,500

Bitcoin jatuh 6% minggu ini — dari $78,200 ke $73,500, dengan terendah $72,200.

▼ 6%$72,200 — $79,000
W06
2026
·4 minit

Minggu 6: Penjualan Besar-Besaran — Bitcoin Jatuh Ke Bawah $80,000

Bitcoin jatuh 9.9% minggu ini — dari $86,800 ke $78,200, dengan terendah $76,800.

▼ 9.9%$76,800 — $87,200
W05
2026
·4 minit

Minggu 5: Bitcoin Jatuh 7.2% — Kejatuhan Pertama Besar Tahun Ini

Bitcoin jatuh 7.2% minggu ini — dari $93,500 ke $86,800, dengan terendah $85,500.

▼ 7.2%$85,500 — $94,000
W04
2026
·4 minit

Minggu 4: Ambil Untung Selepas Kenaikan — Bitcoin Turun Ke $93,500

Bitcoin jatuh 3.1% minggu ini — dari $96,500 ke $93,500, dengan terendah $92,500.

▼ 3.1%$92,500 — $97,800
W03
2026
·4 minit

Minggu 3: Bitcoin Mencecah $97,500 — Tertinggi Tahun 2026

Bitcoin bangkit 6.6% minggu ini — dari $90,500 ke $96,500, dengan tertinggi $97,500.

▲ 6.6%$89,800 — $97,500
W02
2026
·4 minit

Minggu 2: Momentum Awal Tahun Dorong Bitcoin Ke $90,000

Bitcoin bangkit 3.4% minggu ini — dari $87,500 ke $90,500, dengan tertinggi $91,200.

▲ 3.4%$87,000 — $91,200
W01
2026
·4 minit

Minggu 1: Bitcoin Bermula 2026 Dengan Stabil

Bitcoin jatuh 0.6% minggu ini — dari $88,000 ke $87,500, dengan terendah $86,500.

▼ 0.6%$86,500 — $89,200